KAHAROA SCHOOL NEWS

Prize-giving at WHHS (Past Pupils)

posted: Fri, December 14, 2018

Congratulations to the following past pupils for winning these awards:

Year 9

Excellence Year 9 - Fabric Technology -Emma Eruini-Bennett
1st Year 9 -Technology Wood - Campbell France
Excellence Year 9 - Drama - Ashton Kusabs
Excellence Year 9 - Food Technology - Caprice Green
Excellence Year 9 - Music - Gemma Brunt
1st Year 9 - Spanish - Gemma Brunt
Excellence - Extension Science - Samuel Gifford
Excellence Year 9 - Social Studies - Samuel Gifford
1st Extension Science - Isabel Carman
1st Year 9 - Graphic Design - Isabel Carman
1st Te Reo Māori - Isabel Carman
Excellence Year 9 - English - Isabel Carman

Year 10
Excellence Year 10 - Art - Mizuki Carman
Excellence Year 10 - Sport Development - Annelyse Cowie
Excellence Year 10 - Materials Technology - Blake Evans
1st Year 10 - Social Studies - Grace Marchant
1st NCEA Level 1 Geography - Zoe Hanna
Excellence Cambridge Science - Zoe Hanna
Excellence Year 10 Chinese - Zoe Hanna
1st NCEA Level 1 Geography- Zoe Hanna
Excellence Cambridge Science - Zoe Hanna
Excellence Year 10 Chinese - Zoe Hanna
1st Overall Top Year 10 Art Student - Ellie Sharplin
Excellence Year 10 Art - Ellie Sharplin
1st Year 10 French - Ellie Sharplin
1st Year 10 Business studies - Ashton McGarvie
1st Year 10 Digital Technologies - Ashton McGarvie
Excellence NCEA Level 1 History - Ashton McGarvie
Excellence Year 10 English - Ashton McGarvie
Excellence Year 10 Mathematics - Ashton McGarvie
1st NCEA Level 1 History - Jackson McGarvie
1st Year 10 Design and Visual Communication - Jackson McGarvie

Year 11
1st NCEA Level 1 History - Angus Checkley
Year 11 History Award - Angus Checkley
1st Year 11 Drama - Denver Greaves
Excellence NCEA Level 1 Mathematics - Jordyn Griffin
Excellence NCEA Level 1 Sport Development - Ethan Clarke
1st NCEA Level 1 Building and Construction - Ethan Clarke
Excellence NCEA Level 1 Cambridge Science - Damon Cowie
1st NCEA Level 1 Business Studies - Damon Cowie
1st Cambridge IGCSE Mathematics - Damon Cowie

Year 12
1st Y12 Music Industry - Mitchell Anderson
Excellence NCEA Level 2 Art Photography - Emily Hammond
1st NCEA Level 2 History - Alex Pitkethley
Excellence Computer Studies - James Urquhart
1st NCEA Level 2 Mathematics - Alice Croucher
1st Year 12 Dance - Alice Croucher
Excellence NCEA Level 2 Physics - Anthony Walshe
1st Y12 Music - Anthony Walshe
Excellence NCEA Level 2 English - Kira Lees
1st NCEA Level 2 Art - Kira Lees
1st Level 2 Media Studies - Kira Lees
1st Y12 Drama - Kira Lees
Photography Award (Top Photography Student) - Kira Lees

Year 13
Excellence NCEA Level 3 Alternative English - Alice Barrow
Excellence NCEA Level 3 Physical Education - Tyran Gillespie
Excellence Outdoor Recreation and Sport Level 3 - Tyran Gillespie
1st NCEA Level 3 Geography - Max Hale
1st NCEA Level 3 Physical Education - Max Hale
Excellence NCEA Level 3 English - Kieran Williams
1st Top of Subject Level 3 English - Kieran Williams
Excellence NCEA Level 3 Calculus - Zach Williams
1st Digital Technologies - Zach Williams


Search News